Terapia ziołami

Cze 11, 2016

0

Terapia ziołami

Zioła moczopędne zwiększają objętość wydalanego moczu przez co ułatwiają usuwanie płynów z organizmu. Ma to duże znaczenie dla usuwania toksyn czyli oczyszczania organizmu, szczególnie podczas infekcji lub chorób przewlekłych. Jest ich duży wybór i można je stosować w postaci mieszanek o różnym składzie lub pojedynczych ziół. Podobny efekt uzyska się stosując leki otrzymywane na drodze syntezy chemicznej, jednak nie będą one odtruwały organizmu a wręcz przeciwnie, pozostawią szkodliwe metabolity z którymi muszą sobie poradzić wątroba i nerki.

Zioła moczopędne znalazły zastosowanie przy leczeniu schorzeń tj. zapalenie prostaty. kamica nerkowa, infekcje dróg moczowych i pęcherza oraz wielu innych. Należy je stosować zgodni z zaleceniami i nie przyjmować w zwiększonych dawkach, ponieważ nie przyspieszy to procesu zdrowienia. Poza tym zbyt duże ilości preparatów ziołowych mogą być odpowiedzialne za działania niepożądane i zamiast sobie pomóc, można zaszkodzić.

Preparaty z ziół moczopędnych można kupić w aptekach lub sklepach zielarskich. Nie zaleca się przyjmowania ziół z niewiadomego źródła, ponieważ prawdopodobnie nie są one przebadane na odpowiednią zawartość substancji czynnych, odpowiadających za określony efekt terapeutyczny. Poza tym nie do końca wiadomo czy osoba, która je zbierała i suszyła znała się i odpowiednio rozpoznawała rośliny.

Popularne zioła moczopędne to skrzyp polny, pokrzywa, czarny bez, mniszek lekarski, lubczyk ogrodowy, jałowiec pospolity i wiele innych. Można je kupić w postaci ziół do parzenia albo innych postaci tj.sok, nalewka, ekstrakt. Wygodną formą są kapsułki zawierające odpowiednie dawki sproszkowanych ziół.