Leki ziołowe – morwa

Cze 15, 2016

0

Leki ziołowe – morwa

Morwa to roślina, której właściwości znane są od dziesiątek lat i szeroko stosowana w medycynie ludowej. Niegdyś morwa rosła w każdym przydomowym ogródku, a najnowsze badania dowodzą, że roślina ta wykazuje bardzo szerokie oddziaływanie na organizm. Na jakie przypadłości nam pomoże i w jakich preparatach ją znajdziemy?

Które części morwy wykorzystujemy?

Odpowiedź jest krótka: wszystkie. Leki ziołowe na bazie morwy zawierają ekstrakty zarówno z jej owoców, liści, jak i korzenia. Należy przy tym dodać, że każda z części tej rośliny wykazuje nieco inne działanie i jest wykorzystywana w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń.

Owoce

Owoce morwy zawierają takie substancje jak:

– cukry,

– flawonoidy,

– garbniki,

– minerały oraz witaminy.

Szczególnie poleca się picie soków i syropów z owocu morwy. Ich słodki smak stanowi tylko dodatek do leczniczych właściwości wykorzystywanych w leczeniu: przeziębień, miażdżycy, astmy oskrzelowej czy chorób nerek.

Liście

To najcenniejszy i najczęściej wykorzystywany do produkcji leków ziołowych składnik. Według części badaczy ekstrakt z liści morwy zapobiega lub nawet hamuje rozwój choroby Alzheimera. Z pewnością wykazuje jednak działanie przeciwmiażdżycowe, zalecany jest także osobom z zaawansowana cukrzycą, ponieważ niezwykle skutecznie reguluje gospodarkę insulinową.

Jeśli więc suplementujemy dietę lekami ziołowymi – warto mieć na uwadze także wyciąg z liści morwy.