Kozłek lekarski lekiem na bezsenność

Sty 9, 2019

0
kozłek

Kozłek lekarski lekiem na bezsenność

Kozłek lekarski to popularna waleriana stosowana „na nerwy”. W rzeczywistości jej zastosowanie jest znacznie szersze.

Charakterystyka kozłka lekarskiego

To roślina znana od wieków, w średniowieczu uznawany był za panaceum na wszystkie choroby. W medycynie naturalnej wykorzystywane są kłącza i korzenie kozłka, bo to one zawierają duże ilości olejków eterycznych, alkaloidów, kwasów organicznych, waltratów. To właśnie te ostatnie mają główne znaczenie dla centralnego układu nerwowego.

Zastosowanie waleriany

Kozłek lekarski stosowany jest przede wszystkim w leczeniu różnego rodzaju nerwic, stanów lękowych oraz bezsenności. Pomaga niwelować typowe objawy stresu, czyli drżenie rąk, palpitacje serca, potliwość, ataki paniki. Równocześnie jednak wzmaga koncentrację.

Kozłek lekarski to bardzo dobry naturalny środek na bezsenność spowodowaną napięciem nerwowym, stresem. W przeciwieństwie do leków psychotropowych nie powoduje uzależnienia i skutków ubocznych. Skuteczny jest w leczeniu stanów lekkich, początkowych.

Rozluźniające działanie waleriany wykorzystywane jest także do łagodzenia dolegliwości bolesnej menstruacji oraz w skurczach żołądka (często wywołanych stresem).

Kozłek stosowany zewnętrznie w postaci naparów do płukania łagodzi łupież i łojotok skóry głowy.

Preparaty z kozłka lekarskiego (wyciągi, tabletki, herbatki) można stosować przez miesiąc, potem należy zrobić dwutygodniową przerwę.